DLH Slovakia

Refreš vašej terasy

Prišla jar, pribúda počet slnečných dní a vy sa neviete dočkať posedenia na terase? Snáď si nechcete vychutnávať ranný dúšok kávy s pohľadom na terasu s nepeknými bledosivými mapami po februárovom snehu? Prvé lúče ihneď odhalia, či terasa dostala jarnú očistnú kúru alebo ste na ňu iba jednoducho rozložili záhradný nábytok. Popri prácach v záhrade nezabudnite aj na vašu terasu. Jesenný dážď a zimný sneh na nej zanechali odkaz v podobe škvŕn alebo naviatych nečistôt. Ak ste vašu terasu nevyčistili na jeseň, určite si urobte čas na dokonalé čistenie po dlhej zime. Doprajte vašej terase aj ochranný náter. Nebojte sa, zvládnete to aj sami. Nie je to nič fyzicky ani finančne náročné. Ani vám to nezaberie veľa času a výsledný efekt stojí zato.

Ako pripraviť drevenú terasu na novú sezónu?

Drevené terasy sú prirodzene krásne a lahodia oku. Sú príjemné aj na dotyk. Pre dokonalý vzhľad  potrebujú pravidelnú údržbu, lebo sú citlivejšie na vrtochy počasia. Bez starostlivosti si určite všimnete farebné zmeny. Po niekoľkých rokoch, ak necháte terasu napospas prirodzenému pôsobeniu poveternostných vplyvov, stratí na svojej kráse veľa. Ešte stále nič nie je stratené. Dole uvedenými krokmi a prostriedkami ju vieme oživiť.

Poradíme vám, ako predĺžiť životnosť a dodať krásu vašej terase.

Postup na čistenie drevenej terasy

 • Terasu najprv očistite od hrubých nečistôt. Odstráňte kamienky, listy, vetvičky, piesok.
 • Celú terasu pozametajte a celý povrch jemne navlhčite čistou vodou.
 • Pripravte si vhodný čistiaci prostriedok na drevené terasy, napríklad Vermeister alebo Flugger. Výrobca často odporúča konkrétny prípravok podľa druhu a povrchovej úpravy dreva.

 • Rovnomerne naneste prostriedok po celej terase. Počkajte po nanesení čistiaceho prostriedku cca 15 minút a jemne vykefujte povrch v smere vlákien dosiek. Pokiaľ máte väčšiu terasu, postupujte v etapách. Prostriedok nanášajte približne po 8 až 10 m2, aby vám počas čistenia terasa úplne nevyschla.
 • Pre lepší výsledok môžete postup opakovať. Až potom terasu starostlivo opláchnite. Pokiaľ máte možnosť, využite vysokotlakový čistič (wapku) alebo tlak vody z hadice. Odstránite tak prípravok aj vydrhnutú nečistotu.
 • Pred olejovaním si oddýchnite. Počkajte, kým terasa dokonale vyschne. Záleží od vonkajších podmienok. 24 hodín by malo stačiť.
 • Suchú terasu ošetrite olejom. Je len na vás, či v transparentnej farbe alebo v rôznych farebných pigmentoch. Doporučujeme Pflege Oil. Ochránite ju pred nepriaznivým počasím a predĺžite jej životnosť. Sledujte predpoveď počasia! Teplota pri olejovaní by nemala klesnúť pod 10 st. C. S olejovaním nezačínajte neskoro poobede. Olej by mal zaschnúť, kým padne rosa, ktorá by mohla vaše dielo poškodiť.

Ako pripraviť po zime kompozitnú terasu?

Veľkou výhodou terasových dosiek z WPC je minimálna údržba. Minimálna - neznamená žiadna! Postup je veľmi podobný ako v prípade drevenej terasy.

Postup na čistenie kompozitnej terasy:

 • Terasu najprv očistite od hrubých nečistôt. Odstráňte kamienky, listy, konáriky, zeminu, piesok.
 • Celú terasu pozametajte.
 • Pripravte si vedro s mydlovou alebo jarovou vodou. Dosky jemne vykefujte v pozdĺžnom smere dosiek. Terasa získa nový jednoliaty vzhľad a jarné lúče slnka obídu naprázdno.
 • Rovnako, ako na drevené, ani na kompozitné terasy nepoužívajte agresívne prostriedky na báze rozpúšťadiel. Na odolné škvrny či začínajúcu pleseň použite prípravok s účinnými čistiacimi látkami na WPC materiál, ideálne univerzálny koncentrovaný čistič pre kompozitné terasy. Mastné škvrny zmiznú pôsobením slnka, UV žiarenia a dažďa aj bez vášho zásahu. Vyžaduje si to však čas.
 • Terasu starostlivo opláchnite čistou vodou.
 • Ak si chcete ušetriť čas a nepekné mastné škvrny a predĺžiť farebnú stálosť vašej terasy, odporúčame vám dopriať jej aj impregnačný náter prípravkom pre kompozitné terasy. 

Veríme, že vám náš článok pomohol a inšpiroval vás. A už teraz sa tešíte na relax na vašej vynovenej terase.