DLH Slovakia

Čo by ste mali vedieť o terasách

Chcete terasu, ktorá bude nielen krásna? Na čo všetko treba myslieť pri jej plánovaní?

Uvažujete o novej terase? Pomôžeme vám pri jej plánovaní. Odpovedzte si na naše otázky a úspech máte zaručený.

ÚČEL

Potrebujem terasu?

Terasa prinesie vášmu pozemku nielen krásu, ale aj úžitok. Ak ste aj pri kúpe či stavbe domu s terasou nepočítali, skôr či neskôr sa vo vás myšlienka udomácni a potom je už len krôčik k realizácii.

Vybudovaním terasy zväčšíte úžitkovú plochu, získate jedinečný priestor a je len na vás akým spôsobom ho využijete. Terasa je miestom pre relax, ale aj spoločenské stretnutia. Môžete ju využívať na grilovanie, stolovanie, ale aj na opaľovanie pri bazéne. Deti získajú novú izbičku na čerstvom vzduchu, vy príjemné posedenie pri hviezdach. Terasa pristane aj vašej novej vírivke či bazénu.

UMIESTNENIE A VZHĽAD

Umiestnenie terasy – samostatná či pri dome?

Možností umiestnenia terasy je viacero. Najčastejšie sa stavajú v priamom okolí domu. Toto riešenie ponúka prepojenie interiéru s exteriérom, navyše sa pri servírovaní toľko nenabeháte. Výstavbou terasy v bezprostrednom okolí domu dokážete zmeniť a dotvoriť vášmu domu vzhľad snov. Zábradlie, zabudované lavičky či kvetinová výsadba narušia jej jednotvárnosť a dodajú charakter.

Niekedy však samostatne stojaca terasa v príjemnom zákutí pozemku vyčarí neopakovateľnú atmosféru, ponúkne viac súkromia. Pri tomto variante určite pouvažujte aj o minikuchynke či bare s drezom. Pri rozhodovaní určite porozmýšľajte, či chcete terasu v úrovni terénu, pod úrovňou alebo dokonca viacúrovňovú terasu. Pre klasické využitie pri dome, najčastejšie v blízkosti obývačky či kuchyne, by mala ležať 2 až 5 cm pod úrovňou podlahy miestnosti, na ktorú nadväzuje. Je to kvôli ochrane pred dažďom.

Ak uvažujete o vysokej terase, napríklad vo svahovitom teréne, využite priestor pod ňou na malú dielňu či zimnú záhradu. Prístup z viacerých strán oceníte vždy.

Kde najlepšie umiestniť terasu? Poraďte sa aj so slnkom!

Je dôležité, aby ste sa na terase dobre cítili. Vopred dôkladne zvážte, kam terasu umiestnite aj z ohľadom na svetové strany, slnko, tieň a vietor. Budete na terase celý deň alebo skôr ráno na raňajky či večer pri dobrom vínku? Podľa vašich budúcich plánov správne orientujte svoju terasu.

Orientácia na juh prinesie najviac slnka. Jarná káva v kombinácii so slnkom vám spraví deň, no počas leta ju budete musieť aspoň na niekoľko hodín umelo zatieňovať. Raňajky pri vychádzajúcom slniečku si najlepšie vychutnáte na východnej terase, západnú stranu využijete najmä za teplých večerov.

Severná orientácia prinesie úžitok v letných horúčavách.

Nepomohli sme? Ak vám to rozpočet a pozemok dovolí, postavte si DVE terasy a to na dve rozličné svetové strany. V prípade väčších návštev tak môžete získať dospelácko- detskú či mužsko-ženskú terasu./p>

Nezabudnite nato, že aj výhľad z terasy je dôležitý. Chcete vidieť suseda, rozkvitnutý záhon s bazénom, deti na hojdačke alebo rušnú ulicu?

Zabezpečte si súkromie pred zvedavými pohľadmi, ochranu pred slnkom, vetrom a dažďom

Dostatok súkromia vám poskytne z časti samotný dom, nepriehľadný plot či výsadba. Plot plní aj funkciu zvukovej izolácie. Zastrešenie vám poskytne nielen súkromie, ale aj ochranu pred vrtochmi počasia. Predĺži vám čas využívania terasy. Niekedy postačia cloniace konštrukcie či väčší stabilný slnečník, inokedy pergola či paraván obrastený popínavými rastlinami. Výsuvné markízy vybavené elektronickými spínačmi, sú užitočným doplnkom každej terasy. V prípade nepriazne počasia sa aj počas vašej neprítomnosti samé zvinú a naopak pri silnom slnku rozvinú.

Na veľkosti záleží. Bude dosť veľká?

Ak nie ste obmedzení miestom na terasu a ani finančnými zdrojmi, určite nešetrite plochou terasy. Myslite aj na budúcnosť – vaša rodina sa rozrastie, kamaráti, susedia či spolužiaci veľmi radi príjmu pozvanie na príjemné posedenie. Terase obetujte maximálne jednu tretinu pozemku. Pri navrhovaní veľkosti berte do úvahy napríklad aj fakt, že minimálna šírka terasy pre dve osoby, stôl a dve stoličky je 200 cm. Ak plánujete, že na terase bude viac ľudí, len pre stôl pre 6 osôb potrebujete plochu minimálne 16m2(4 x 4m) ideálne aspoň 20m2(5 x 5m).

Tvar dáva terase charakter. Drevo nepozná hranice

Drevo naozaj nepozná hranice. Vaša terasa môže mať akýkoľvek tvar. Každopádne obdĺžnikový tvar je nielen stavebne najjednoduchší, ale tiež najvhodnejší pre usporiadanie nábytku.

Terasy zložitejších tvarov, ako je napríklad polkruhová či trapézová, sú náročnejšie, ak ich budete chcieť zastrešiť. Určite však nestratia na originalite.


 

Vzhľad terasy. Kombinovať materiály?

Pri výbere materiálu na terasu „hrá v poslednej dobe prím“ drevo. Drevená terasa ponúka veľké množstvo farebných odtieňov a rozmerov. Na výber máte rôzne profily terasových dosiek- hladké, rebrované či drážkované profily. Drevená terasa je na dotyk teplá a dobre sa udržiava. Po daždi vyschne rýchlejšie než ostatné materiály. Hoci ju slnko rýchlo zohreje, nepáli. Vďaka elasticite dreva nehrozí poškodenie dosiek pri silných mrazoch. Ak máte radi patinu starých nenatretých plotov, tak terasu olejom natierať nemusíte. Ak vám jej farba zovšednie, natriete ju odtieňom podľa vašich predstáv. Prírodný povrch je nenapodobiteľný.

Už vo fáze plánovania terasy určite smer položenia terasových dosiek. Z technického hľadiska môžete položiť dosky oboma smermi. Úzkej a dlhej terase najlepšie pristane priečne položenie. Dosky budú položené bez spoja a terasa bude vizuálne širšia. Položenie dosiek v priečnom smere taktiež zjednodušuje tvarovanie konca terasy s oblúkom. Ak uvažujete nad kombináciou materiálov, načriete hlbšie do peňaženky nielen pri plánovaní, ale aj realizácii a údržbe. Pouvažujte, či iné materiály radšej nakombinujete v podobe rôzneho nábytku či doplnkov.

AKÉ DREVO SI VYBRAŤ NA STAVBU TERASY?

Pri výbere správnej dreviny na stavbu terasy sa zamerajte nielen na spôsob využívania či umiestnenie terasy. Dôležité sú aj fyzikálne vlastnosti drevín a iné podmienky, ktoré majú vplyv na plnohodnotné a dlhodobé využitie terasy.

Kritériá výberu - trvanlivosť, pevnosť, stabilita a hustota dreva

Vonkajší vzhľad - farba, kresba dreva či profil, sú vecou vkusu. Pri výbere určite venujte pozornosť aj kritériám, akými sú trvanlivosť, pevnosť, stabilita a hustota dreva.

1. Trvanlivosť dreva alebo celková kapacita dreva

Na trvácnosť dreva, ako prírodného materiálu, vplývajú rôzne biologické faktory. Škodlivé účinky húb a ďalších organizmov spôsobujú rozklad dreva. Ďalším nepriateľom, ktorý výrazne ovplyvňuje trvácnosť dreva je vlhkosť. Pri nákupe sa zamerajte na drevo s vyššou hustotou, nakoľko je menej pravdepodobné, že dôjde k hnilobe. Pokiaľ je terasa vystavovaná dlhodobo vlhkosti nad 20-22% (v exteriéri je stále táto vlhkosť), tak dochádza k rozkladu dreva. 
Pri plánovaní a výstavbe terasy zabráňte vytvoreniu „pascí na vodu“, voda z terasy musí voľne odtekať. Nezabudnite zamedziť zmáčaniu čelných koncov dosiek, doporučené pravidlá dodržiavajte aj pre nosné konštrukcie. 
Trvanlivosť predĺžite, ak obmedzíte aj priamy kontakt dreva s povrchom, na ktorom sa môže voda hromadiť- napríklad pórovité kamene. Najúčinnejšie kontaktom s vodou zabránite nepremokavou izoláciou alebo vzduchovou medzerou. Dostatočné odvetranie je najlepším spôsobom ako zabrániť prebytočnej vlhkosti dreva. Norma BS EN 350-1 rozpoznáva 5 tried prirodzenej odolnosti dreva, resp. odolnosti jadra pri napadnutí drevokaznými plesňami. Drevo s triedou 1 (veľmi trvanlivé - Ipe, Cumaru, Teak....), 2 (trvanlivé - Bangkirai, Garapa...) a 3 (mierne trvanlivé - Kempas) môžete použiť aj na vonkajšie použitie bez nutnosti ochranného ošetrenia. Drevo s triedou 4 (slabo trvanlivé - Smrek) a 5 (netrvanlivé - Buk) odporúčame pred vonkajším použitím ošetriť ochranným prostriedkom. Norma DIN EN 350-2 uvádza, prirodzené rezistentné vlastnosti proti plesniam, drevokaznému hmyzu a hnilobe vykazujú rôzne druhy dreva. Vrámci piatich tried rozlišuje životnosť od 5 až po 25 rokov.

2. Pevnosť, zaťaženie terasy

Pri výbere správnej dreviny na stavbu terasy zohráva úlohu aj účel, na aký ju budete využívať. Koľko ľudí či nábytku musí uniesť. Terasa musí mať dostatočnú pevnosť. Najčastejšia je bežná domáca terasa pre malý počet osôb a niekoľkými kusmi nábytku. Ak však chcete na terasu umiestniť krb či bazén, musíte počítať s vyššou potenciálnou záťažou než býva priemer. Pre terasy s vysokou záťažou, v miestach verejného prístupu, odporúčame radšej použiť husté a tvrdé tropické dreviny než mäkké dreviny z ihličnanov. Pre zvýšenie pevnosti terasy odporúčame radšej znížiť vzdialenosť medzi nosnými prvkami než použiť hrubšie dosky. Zvýšenie frekvencie nosných prvkov je totiž menej nákladné. Triesky? 
Kvôli bezpečnej chôdzi po vašej drevenej terase sa vždy informujte, do akej miery dochádza pri vybranom druhu dreva k tvorbe triesok.

3. Stabilita- rozmerová/ objemová stálosť dreva

Drevo je materiál, ktorý mení svoje rozmery podľa okolitých podmienok. Prijíma vlhkosť priamo (pri daždi) alebo zo vzduchu (vzdušná vlhkosť). Vplyvom pôsobenia rôznej vlhkosti dochádza k rozmerovej zmene a tým aj k určitým odchýlkam dosiek. Pri zosychaní drevo zmenšuje rozmery a objem v dôsledku poklesu vody viazanej v bunkách stien dreva. Pri nabobtnaní sa rozmer a objem dreva zväčšuje. Dosky sa môžu v priebehu roka roztiahnuť alebo stiahnuť až o niekoľko milimetrov. Čím menšia je zmena rozmeru, tým menšia je pravdepodobnosť deformácie dosky - drevo je stabilnejšie. Jednotlivé druhy dreva sa vzhľadom k prijímaniu vlhkosti správajú odlišne. Stupnica rozmerovej stálosti, od 1 do 5 bodov, určuje stabilitu každej dreviny. Pri nákupe odporúčame vyberať dreviny s vyššou bodovou hodnotou a pri stavbe terasy dodržiavať správne dilatačné špáry. Je veľmi dôležité vedieť, akým spôsobom bolo drevo sušené. Pre terasy sa používa typ sušenia označené ako AD alebo KD. Skratka AD (Air dried) znamená, že drevo bolo sušené vzduchom, kým skratka KD (Kiln dried) znamená sušenie v komore na vlhkosť 18+/- 2%. 

4. Hustota dreva

Na hmotnosť dreveného produktu vplýva hustota – základná štruktúra dreva a vlhkosť. Hustota dreva sa medzi jednotlivými druhmi drevín výrazne odlišuje a meria sa v kg/m 3 (kilogramoch na metre kubické). Hustota každého druhu dreva je udávaná pri 12% vlhkosti. Rozlišujeme päť kategórii - veľmi ľahké (do 300 kg/m3), ľahké (300 - 500 kg/m3 ), stredné (500 -700 kg/m3), ťažké (700 - 900 kg/m3) a veľmi ťažké (nad 900kg/m3). 
Čo je tepelne upravené drevo?
Tepelne modifikované drevo má vďaka termizácii zmenenú štruktúru drevných buniek. Predstavuje ekologickú alternatívu k tropickým tvrdým drevinám. Drevo sa pečie až na 0% vlhkosť a bez chemických prísad. Upravuje sa v uzavretej komore (thermo komore), kde je vystavené pôsobeniu horúceho vzduchu pri teplote cca 210-220°C a vysokej rýchlosti ventilácie. Úpravou dochádza k umŕtveniu buniek dreva. Po úprave sa podstatne zlepšia vlastnosti dreva, ako je stabilita, nasiakavosť dreva, zvýši sa životnosť a odolnosť proti vlhkosti, hnilobe a poveternostným vplyvom. Drevo sa stáva rozmerovo stabilné. Tepelná úprava zlepší odolnosť dreva voči drevokazným škodcom a plesniam. Vedľajším efektom je skrehnutie dreva (náchylné k lámaniu), stmavnutie svetlejších drevín ako napríklad jaseň alebo borovica. Drevo je ideálne pripravené pre budúce použitie v exteriéri.

DREVINY PRE VONKAJŠIE TERASY
V našich zemepisných šírkach sa čoraz častejšie stretávame s drevinami z ďalekých končín. Exotické dreviny si získali pozornosť širokej verejnosti najmä vďaka svojmu elegantnému teplému vzhľadu a výborným vlastnostiam – vysoká tvrdosť, stabilita, dlhodobá životnosť. Príjemný pocit a krása je pre vás odmenou. Naša firma sa špecializuje len na dovoz produktov z exotických drevín. Stále rozširujeme našu ponuku, aby sme uspokojili aj tých najnáročnejsích zákaznikov, ktorí sa čsto pýtajú na dreviny, s ktorými sa stretli počas dovoleniek v exotických krajinách. Kedže ponuka exotických drevín je naozaj veľmi široká, popíšeme si niektoré z nich.

KEMPAS – ázijský perlový mahagón

Vzhľadom na svoju farbu sa zvyčajne nazýva „perlový mahagón“. V skutočnosti má veľa farieb od svetloružovej po tmavovišňovú. Najčastejšie získava tmavoružový-svetločervený odtieňNajokázalejšie stromy tohto druhu majú rovné kmene a dosť riedke široko rozvetvené koruny, ktoré dosahujú výšku do cca 50 m. Majú tvrdé, ťažko opotrebujúce a trvanlivé drevo so značnou prirodzenou trvanlivosťou. Kempas je drevo populárne v krajinách Ďalekého Východu. Využíva sa na terasy s vyššou záťažou tam. Veľkou výhodou je odolnosťproti oderu a proti pôsobeniu kyselín. Hodí sa pre pokojné , ale aj rušnejšie terasové posedenie s väčším počtom ľudí, nábytku a iných záhradných prvkov.

BANGKIRAI

Bangkirai je importované drevo z Indonézie. Na trhu je veľké množstvo druhov s rozdielnymi vlastnosťami najmä hustotou. Minimálna hustota Bangkirai pri 15% vlhkosti by mala dosahovať aspoň 850 kg/m3. 
Ak sa rozhodnete pre svetlú až stredne hnedú, miestami žltkastú farbu dreva Bangkirai, počítajte s tým, že časom zmení farbu na sivo-striebornú. V dreve sa vyskytujú kruhové otvory po hmyze s priemerom 1 až 1,5mm, ktoré sa bežne vyskytujú v živých stromoch. Vozíme aj rôzne kvality FAS – first and second, kde je stôp po škodcoch najmenej. Sú však aj dovozcovia s kvalitou "pinhole", kde je obrovské množstvo stôp a preto je drevo lacnejšie.

GARAPA - drevo s odtieňom lipového medu

Garapa je stále obľúbenejším a častejšie používaným materiálom v architektúre záhrad. Na rozdiel od kameňa pôsobí teplým dojmom. Spolu so zeleným trávnikom či bazénom vytvára nenapodobiteľnú kombináciu.Garappa je drevo svetložltého sfarbenia a patrí k úplne novým druhom exotického dreva, ktoré sa objavili na európskom trhu. Ako jedna z mála exotických drevín, na slnku netmavne a zostáva jemne krémovo hnedožltkastá. Neoceniteľnou vlastnosťou je neuvoľňovanie pigmentu. Počiatočné vyplavovanie farbív sa prejavuje iba vo veľmi malej miere. O úspechu nového materiálu, rozhodli aj vysoké mechanické vlastnosti a vysoká odolnosť proti oderu vyplývajúca zo značnej hustoty. Ďalším tromfom je vysoká výťažnosť získavaného reziva dobrej kvality z rovných kmeňov, ktoré rastú bez hrčí, dĺžky do 20 m. Prirodzená odolnosť dreviny Garappa proti pôsobeniu húb a baktérií umožnila jeho široké využitie. Okrem terás sa z neho vyrábajú lode a kajaky, nábytok a iné. 

MERBAU- drevo „inkrustované zlatom“

Ak si zvolíte Merbau, zvolíte si krásu, trvanlivosť a špičkovú stabilitu. Merbau je najstabilnejšia exotická drevina vysokej tvrdosti. Je výbornou voľbou pre vonkajšiu terasu, vyniká pevnosťou, ohybnosťou a pružnosťou. Celkovo je známych 9 druhov Merbau. Charakteristický znak pre drevo Merbau je, že niektoré žilky sú vyplnené žltým, lesklým prachom, ktorý pod priesvitnými lakovými nátermi neskutočne pripomína zručne vyhotovené zlaté inkrustácie v tvare drobných pásikov. Drevo Merbau je už tak od prírody obohatené "delikátnym pozlátením". Farebnosť a mechanické vlastnosti dreva Merbau ho zvlášť predurčujú na výrobu exkluzívnych terás v súkromných i verejných priestorch. Hlboká hnedá farba dreva zosvetlená zlatými škvrnkami zvýrazňuje dôstojnosť miesta a dokonale ladí s moderným záhradným nábytkom. Zároveň tmavá farba povrchu maskuje prípadné znečistenia a zaškrabnutia.  Merbau má výnimočnú rozmerovú stálosť, je tvrdé, a preto veľmi odolné proti oderu a vtlačeniu. Drevo je charakteristické taktiež veľkou prirodzenou odolnosťou proti pôsobeniu húb a hmyzu. Na druhej strane ale najviac vyplavuje farbiva tzv. tanínov, ktoré výrazne farbia (voláme to aj krvácanie). My ako prví dovážame do strednej Európy túto drevinu bez tzv. "anti bleedingu". Guľatina sa pred rozrezaním na dosky vyvára, aby sa zbavila farbiva. Po tomto procese dosky farbia tak, ako iné druhy drevín napr. IPE.

MASSARANDUBA

Veľmi ťažké a tvrdé drevo Massaranduba pochádza zo severnej až strednej časti Južnej Ameriky. Massaranduba sa používa ako stavebné drevo v mimoriadne silne namáhaných a zaťažovaných vonkajších priestoroch, ako sú aj terasy. Vyznačuje sa vysokou tvrdosťou, vysokou trvanlivosťou (1.trieda trvanlivosti) a veľmi vysokou hustotou (1200kg/m3). Výrazná červenohnedá farba postupom času stmavne až do čiernej. Drevina sa vyznačuje pomerne vysokým vysychaním, až do 10% (napr. na obkladanie budov nie je vhodná).

IPE - železné drevo z povodia Amazonky

Exotická drevina Ipe pochádza zo strednej a južnej Ameriky. Ipe je veľmi populárna pre vonkajšie terasy prémiovej kvality. Fyzikálne vlastnosti IPE prevyšujú akékoľvek iné komerčne dostupné drevo. Okrem jedinečnej tvrdosti a hustoty, nemá takmer žiadne otvory po škodcoch, zosychá minimálne a má nádhernú kresbu dreva. Navyše je veľmi odolná proti napadnutiu hubami a hmyzom, vrátane termitov. Prejavuje taktiež neobyčajnú odolnosť proti ohňu. Z tohto hľadiska má podľa amerických noriem triedu A-1, rovnakú ako zbrojárska oceľ. Má podstatne nižšie náklady na údržbu či výmenu.
 Drevo prírodnej, hlbokej farby od olivovo-hnedej po čierno-hnedú, často so svetlejšími alebo tmavšími pásmi. Dosť často získava tmavočervený odtieň, s ktorým sa človek nestretne u iných drevín stromov z oblasti mierneho pásma.

TEAK - kráľ monzúnových lesov

Teakové drevo bolo známe a používané v juhovýchodnej Ázii už pred viac ako dvoma tisíckami rokov. Teakové nosníky použité v budovách starších ako tisíc rokov v Indii a Barme sa často nachádzajú vo veľmi dobrom technickom stave. Teakové drevo sa do Európy v značných množstvách začalo dovážať v XIX. storočí a  čoskoro sa stalo cenným materiálom na výrobu elegantného nábytku vo viktoriánskom štýle.Teak je výnimočné drevo vďaka svojej štruktúre a veľkému obsahu prírodných olejčekov ako aj kyseliny kremičitej. Je veľmi rozmerovo stále a má vysokú trvanlivosť zvlášť vo vlhkom prostredí. Odvtedy objavené teakové drevo bolo cenené a vyhľadávané. Má zlato hnedé sfarbenie, niekedy so zelenkavým nádychom. V exteriéri hnedá až tmavohnedá oxiduje až do sivo-striebornej farby. Svetlo hnedá farba maskuje prípadné znečistenie, blato a veľké množstvo vlhkosti vnášanej na topánkach nepredstavuje problém. Teak je perfektným materiálom predurčeným na terasy a určite vás nesklame.

MONTÁŽ DREVENEJ TERASY
Po výbere druhu dreva, miesta a vzhľadu terasy, nastal čas pustiť sa do jej realizácie.

Množstvo materiálu

Našim zákazníkom odporúčame zaobstarať si o 10% viac materiálu, než je plocha terasy. Aj pri najlepšom plánovaní vzniká pri skracovaní a rezaní nepoužiteľný odpad. Ak chcete dosky ukladať do nepravidelných vzorov alebo diagonálne, odporúčame vám objednať si okrem 10 % rezervy ešte niekoľko kusov navyše.

Skladovanie 

Zakúpené terasové dosky skladujte v originálnom balení na dobre vetranom a zakrytom mieste. Nevystavujte ich priamemu slnečnému žiareniu. Ak sú dosky zviazané páskou, nechajte ich tak až do momentu montáže terasy. Všetky rezné spoje ochráňte prostriedkom na rezné hrany napr.Remmers Indulin.

Nástroje

K nástrojom, ktoré oceníte pri montáži, určite patrí vŕtačka, bity, skrutkovač, píla,

vrták s frézou, brúska, brúsny papier, prvky pre vymedzenie dilatačných medzier a sťahovač dosiek. Vodováha, pravítko a ceruzka je samozrejmou výbavou pri každej práci okolo domu.

Montáž terasy môžeme rozvrhnúť do troch etáp:

1. Príprava podkladu

2. Montáž podkladového roštu

3. Upevnenie pohľadových terasových dosiek.

Po zaobstaraní materiálu, nástrojov a schválených plánov, začnite s prípravou podkladu.

Podklad pod terasu

Podklad pod terasu musí byť stabilný, pevný a mal by dostatočne odvádzať dažďovú vodu.Voda nikdy nesmie zostávať pod roštom, spád podkladového roštu odporúčame 2-3% v uvažovanom smere pre odvodnenie.

Optimálny podklad pod terasu je kameninové zhutnené lôžko v dvoch vrstvách. Spodnú vrstvu odporúčame z hrubšieho materiálu napr. kameň frakcie 16 - 32 mm. Pre jednoduchšie vytvorenie rovného povrchu zvoľte vrchnú vrstvu z jemnejšieho materiálu frakcie 8 - 16 mm. Rovný povrch je dôležitý pre jednoduchšie kladenie roštu, ktorý musí ležať celou plochou na podklade. Pod takéto kameninové lôžko je dobré dať netkanú textíliu , ktorá zabráni prerastaniu buriny napr. textília HELPO

Podľa podkladu, pevného alebo mäkkého, rozlišujeme montáž na betónové dlaždice, pätky a v prípade svahu využívame montáž na dvojitý rošt, alebo nastaviteľné terče napr.iDECK connect Joist.

Montáž na pevný podklad pod terasou - betónové dlaždice

Pre lepšiu stabilitu odporúčame na nespevnenom podklade rozmiestniť betónové dlaždice vo vzdialenosti40 až 50 cm od stredov dlaždíc.Dlaždice zabezpečia dostatočnú oporu pre upevnenie nosných hranolov. Rektifikačné terče zabezpečia správnu výšku a spád pre terasové dosky. Pre dostatočný odvod vody nezabudnite, že potrebný spád je približne 2 cm na 1 bežný meter. V prípade že hranoly nekotvíte o betón resp. betonové dlaždice odporúčame použiť podložku napr.Spax Pads

Montáž na mäkký podklad pod terasou - betónové pätky

V prípade mäkkého podkladu montujeme terasu na betónových pätkách. Betónové pätky zapustite 50 - 80 cm hlboko do zeme vo vzdialenosti 40 až 50 cm od stredov pätiek. Pätky zabezpečia dostatočnú oporu pre upevnenie nosných trámov. Na tento účel môžete použiť napr. debniace tvárnice tzv. DT-čka, ktoré vyplníte betónom.

Montáž terasy v svahu – dvojitý rošt

Pre montáž terasy vo svahu alebo pre potrebné vyvýšenie terasy použite pre väčšiu pevnosť a odolnosť dvojitý rošt. Betónové pätky zapustite hlboko do zeme vo vzdialenosti 140 cm od stredov a na ne upevnite dvojitý rošt.

Nosné trámy terasy z dreva

Spodná konštrukcia, podkladový rošt alebo výdreva, je označenie neodmysliteľného prvku potrebného pre stavbu terasy. Každá drevená terasa sa bez neho nezaobíde. Nosné hranoly tvoria pevné základy pre terasové dosky, slúžia pre ich uchytenie, zabezpečujú odvetranie priestoru pod terasou a dostatočné odvodnenie terasových dosiek. Konštrukčné hranoly preto vyberajte z dreva s podobnou hustotou a životnosťou ako pohľadové terasové dosky. Hrúbka hranolov musí byť minimálne dvojnásobkom hrúbky pohľadových dosiek. Nosníky by mali byť kvôli odvodu vody uložené na nepriepustných podložkách napr. z gumy napr. Spax Pads

Vzdialenosť medzi nosnými trámami terasy

Správnu vzdialenosť medzi nosnými hranolmi terasy určuje pevnosť a šírka terasových dosiek. Vzdialenosť hranolov musí byť rovnomerná a spravidla sa pohybuje medzi 30 až 50 cm. Pokiaľ drevina vykazuje vyššie riziko deformácie, odporúčame zvoliť menšie vzdialenosti medzi hranolmi, čím sa obmedzí prípadný pohyb dosiek a vaša terasa bude stabilná.

Rozmer terasove dosky (h x š) 19 – 20 mm x 90/100 mm 20 – 22 mm x 120 mm 21 mm x 145 mm 25 mm – 145 mm

Maximálna vzdilenosť medzi hranolmi 30 – 35 cm 35 – 40 cm 35 – 40 cm 40 – 50 cm

Upevnenie trámu terasy

Každý koniec hranolu by mal ležať na opore a môže byť priskrutkovaný o pevný podklad. Odporúčame ponechať medzeru medzi podkladom a hranolom cca 3 až 5 mm (2 - 10 mm, ak vieme zmeniť nákres).

Terasové dosky

Montáž terasových dosiek dodá vašej terase konkrétnu podobu. Blížite sa do cieľa. Ak ste všetko spravili správne, terasové dosky namontujete pomerne rýchlo a ľahko. Stanú sa korunou vašej terasy. Podklad i nosné hranoly už ostávajú navždy ukryté.

Medzery medzi terasovými doskami

Drevo je živý materiál. Vlhkosť vzduchu spôsobuje rozpínanie, sucho naopak zosychanie dosiek. Podľa obsahu vlhkosti terasových dosiek preto ponechajte medzi doskami dostatočné medzery vo vzdialenosti 4 až 7 mm. Správna vzdialenosť medzi doskami poskytuje priestor pre rozmerové zmeny dosiek v závislosti na počasí bez poškodenia povrchu terasových dosiek. Pre rýchlu, presnú a rovnomernú montáž dilatačných medzier môžete využiť vymedzovače SPAX spacer.

Skrutky pre drevené terasy

Pri montáži terasových dosiek odporúčame dodržať niekoľko pravidiel. Ak chcete zabezpečiť terase dlhú životnosť, používajte iba špeciálne skrutky do dreva z nehrdzavejúcej ocele označené skratkou A2. Nerezové skrutky A2 sú vhodné pre vonkajšie použitie či vlhké vnútorné priestory.Pre styk so slanou či chlórovanou vodou zvoľte nerezovéskrutky s vyššou prímesou nerezovej oceli označenej A4.

Dosky prichyťte ku každému hranolu dvoma skrutkami na každej strane. Skrutky, musia byť minimálne dvojnásobne dlhšie ako je hrúbka terasovej dosky. Dodržiavajte aspoň 2 cm vzdialenosť medzi skrutkou a bočnou stranou dosky. Myslite aj na to, aby presahy koncov dosiek neboli viac ako 5 až 10 cm. Inak by mohlo dôjsť k ohýbaniu koncov.

Zapustenie skrutiek do terasy

Pre jednoduchšiu prácu s terasovými doskami vám odporúčame otvory pre skrutky navŕtať vopred. Napríklad pre skrutky v priemere 5mm , navŕtajte otvory s priemerom 4 mm. Ani hlava skrutky by nemala vyčnievať. Zapustite ju v jednej rovine s povrchom dosky. Ak použijete napr. SPAX vrták otvor pre skrutku a hlavičku skrutky vyvŕtate jedným pohybom. Odpadne Vám týmto zdĺhavé vymieňanie vrtáku a zahlbováku v skrutkovači . Taktiež zabránite tvorbe triesok okolo hlavičky skrutky.

Montáž terás pomocou sťahováku

Kolísanie teploty či vlhkosti často spôsobuje ohýbanie dosiek. Na montáž prehnutých dosiek využite sťahováky napr. SPAX Kaiman. Dosku najskôr priskrutkujte na kraji, postupne ju priťahujte pomocou sťahováku na podkladové hranoly. Vždy dodržujte zvolenú vzdialenosť medzier medzi doskami.

Vzdialenosť terasy od steny

V prípade montáže podlahovej plochy upevnenej o stenu alebo iný pevný predmet, je potrebné zabezpečiť dostatočnú medzeru medzi koncami resp. stranami dosiek a stenou resp. pevným predmetom. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným problémom s nerovnomernou rozťažnosťou, odporúčame vám dodržať vzdialenosť minimálne 10 až 15 mm od všetkých pevných prekážok.

Pozn. Tvrdé tropické drevo môže obsahovať  Tanín, ktorý síce zvyšuje odolnosť dosiek, no dážď často spôsobuje jeho vyplavovanie vo forme hnedej kvapaliny. Z tohto dôvodu je potrebné vyhýbať sa priamemu, nechránenému kontaktu s omietnutými alebo inými stenami a podlahami.

ÚDRŽBA A RENOVÁCIA TERASY
Terasy sú vystavované vplyvom meniaceho sa počasia. Drevo neustále pracuje. V lete sa prispôsobuje teplu a slnečným lúčom, v zime vlhkosti a chladu. Ak chcete vašu terasu ochrániť a predĺžiť jej životnosť, dodržiavajte dve pravidlá. Terasu treba udržiavať čistú a v pravidelných intervaloch ju renovovať, dopriať jej ochranný náter.

Renovácia = OLEJ

Ochranný olejový náter ochráni vašu terasu pred slnkom, naimpregnuje ju a obnoví jej stratený šmrnc. Olej na vonkajšie terasy si môžete vybrať bezfarebný alebo s pigmentom. Transparentný náter zachováva prirodzenú štruktúru a zvýrazňuje kresbu dreva. Olej s pigmentom zjednocuje farebnosť dreva a zabraňuje prírodnému vyblednutiu. Dnes už oleje obvykle obsahujú zložky, ktoré pohlcujú ultrafialové žiarenie a spomaľujú prirodzené blednutie. Rovnako v zložení nájdete aj fungicídy na ochranu pred plesňami.

Ako predísť neželanému zosiveniu

Každé povrchovo neošetrené drevo v exteriéri vplyvom slnečného žiarenia a poveternostných podmienok postupne zošedne. Ak chcete zabrániť neželanému efektu zošednutia, aplikujte špeciálny prírodný olej. Odporúčame pravidelne, minimálne dvakrát do roka: na jar a na jeseň. Terasa si dlhodobo zachová krásnu žiarivú farbu, zvýrazníte kresbu dreva a predĺžite jej životnosť.

Prvý ochranný náter

Ak si vyberiete dosky zo smrekovca, olej aplikujete ihneď po montáži. Pri ostatných drevinách odporúčame počkať aspoň dva týždne po montáži. Dosky zjednotia farbu, prispôsobia sa novému prostrediu. Olej nanášajte jemným štetcom alebo valčekom z mikrovlákna. Dbajte na rovnomerné nanášanie v tenkej vrstve a v smere vlákien dreva.

Ak nanesiete príliš hrubú vrstvu oleja, olej neprenikne do dreva, ale vytvorí na dreve film. Film bude pôsobiť v opačnom smere ako drevo. Vlhkosť z dreva neprepustí, ale bude ju zadržiavať v dreve.

Olej na povrchu musí dobre zaschnúť. Trvá to v závislosti od podmienok asi 4 hodiny. Suchý povrch si overíte tak, že povrch už nezachytáva prach. Približne po 12 hodinách je terasa pripravená na chodenie. Úplné vyschnutie/vytvrdnutie oleja trvá 10 až 14 dní. Naolejovaná terasa by vám mala v priemere slúžiť 2 až 3 roky bez potreby opráv ochranným náterom.

Údržba = ČISTOTA

Pre udržanie dokonalého vzhľadu drevenej terasy odporúčame na jar a na jeseň celú terasu dôkladne očistiť. Čistič na drevo, kefa a veľké množstvo vody odstráni väčšinu nečistôt.

Ako čistiť terasu?

Na bežné čistenie povrchu terasy si vystačíte s kefou a čistou vodou. Dnes je veľmi obľúbené a často používané čistenie vysokotlakovými zariadeniami. Veľmi dôležité, pri tomto type čistenia je nastavenie správneho tlaku. Pôsobením príliš vysokého tlaku môžete terasu poškodiť, preto pre silne znečistené terasy odporúčame použiť špeciálne prostriedky na ošetrenie dreveného povrchu. Dokážu jednoducho vyčistiť nielen povrch, ale prenikajú aj hlboko do dreva. Odstránia nečistoty, plesne, ale aj zvyšky starých náterov a ochranných olejov.

Po dôkladnom vyschnutí nezabudnite terasu naolejovať. Doporučujeme naniesť ochranný prírodný olej, ktorý vašu terasu nielen ochráni, ale aj oživí jej farbu a zvýrazní kresbu dreva.

V závislosti od zrážok, priameho slnečného žiarenia a intenzite pohybu ľudí terasové plochy pravidelne ošetrujte transparentným náterom 2x za rok a pigmentovým olejom asi raz za dva roky.

Drevo pracuje pod vplyvom klimatických zmien a nevyhnutne vznikajú vlasové trhlinky. Predtým, než sa pustíte do renovácie, ošetrite všetky rezné rany olejom alebo drevárskym voskom, aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti.

Potrebujete svoj výber prekonzultovať? 

S dôverou obráťte na nášho kolegu:
Martin Kovačič : martin.kovacic@dlhslovakia.sk , 0917 828 294