DLH Slovakia

Kompozity sú obľúbené....

Rozhodli ste sa pre kompozitnú terasu a teraz si neviete z veľkého množstva výrobcov vybrať tú správnu? Rozdiely medzi výrobkami sú pomerne veľké. Poradíme vám, ako sa vyhnúť nekvalitným výrobkom a prezradíme vám,  na ktorých vlastnostiach skutočne záleží.

Kompozitné materiály (WPC) sa aj u nás tešia obľube najmä vďaka vysokej odolnosti, dlhej životnosti a minimálnym nárokom na údržbu.  U nás im hovoríme, že sú krížencami dreva a plastu. Z každého materiálu si vzali tie najlepšie vlastnosti, aj preto ich naši zákazníci najčastejšie využívajú ma stavbu terás či obloženia bazénov.

Trh však zaplavilo veľké množstvo nekvalitných napodobenín. A ani vyššia cena nemusí byť pre vás zárukou kvality. Namiesto sľubovaných vlastností  si môžete nechtiac priniesť domov terasu, s ktorou budete mať iba starosti a zvýšené náklady na údržbu a opravu.

Zľava môže byť lákavá 

Výhodná cena na m² drevoplastovej dosky vás môže ľahko zlákať. Nie každý si však uvedomí, že sa lacná konkurenčná doska kvôli horším kvalitatívnym vlastnostiam, musí ukotviť v kratších rozostupoch napríklad každých 30 alebo 40 cm. V konečnom dôsledku zaplatíte za terasu viac, lebo miniete viac spojovacieho a podkladového materiálu. Kvalitné materiály ako napríklad certifikovaný kompozitný materiál Twinson, stačí kotviť iba každých  50 centimetrov! Kým iné materiály nevydržia záťaž viac ako 450 kg na m², Twinson vydrží záťaž až 1800 kg na m².  Akú záťaž udáva váš výrobca?

Je dôležitý pomer dreva a plastu?

Okrem záťaže či kotvenia je pri kompozitných terasách dôležité poznať aj pomer dreva a plastu. Ak si chcete vybrať správne, pozorne si preštudujte charakteristiky materiálu a porovnávajte. Kompozitné materiály vznikajú zmiešaním drevenej múčky, jemných pilín alebo celulózovej kaše (napríklad z rozomletého papiera alebo ryžových šupiek)  s polymerizovaným plastom. Kvalitný kompozitný materiál by mal zachovávať pomer dreva a plastu aspoň 50:50. Ak je podiel drevenej zložky nižší, kompozitný materiál pôsobí neprirodzene. Má plastový vzhľad, celá terasa môže byť dokonca viac šmykľavá a budiť „lacný“ dojem.  Pokiaľ materiál obsahuje vysoký podiel celulózovej kaše, materiál sa môže ľahko začať droliť, čo vedie k nižšej odolnosti.

Aj na plaste zaleží. Ktorý je ten pravý?

Kvalitnejšie kompozitné materiály vznikajú zo zmesí polyvinylchloridu (PVC).  Okrem veľkého množstva farebných kombinácií sa pýšia aj vyššou odolnosťou ako majú iné polyméry. Tvrdený polyethylén (HDPE), polypropylén (PP),  prípadne aj polymér kyseliny mliečnej (PLLA) sú podstatne mäkšie. Výsledný produkt je menej pevný a odolný voči nárazom z padajúcich predmetov, opotrebováva sa viac pri posúvaní nábytku. Snáď sa nechcete vzdať obľúbených topánok a chôdzi na vysokých podpätkoch?!

Dôležitou vlastnosťou, ktorú si potrebujete všimnúť je aj tepelná rozťažnosť. Správna voľba vám ušetrí nemálo peňazí, času a nervov. Zle vyriešená minimalizácia rozpínavosti dosiek môže mať na terasový systém katastrofálne dôsledky. Pôsobením vlhkosti alebo tepla sa dosky začnú krútiť, vyskakovať zo spojov alebo dokonca praskať. Lacnejšie materiály môžu mať výrazne väčšiu tepelnú rozťažnosť či nasiakavosť vody a spôsobiť vám nemalé problémy.

Inou dôležitou vlastnosťou materiálu pre vašu terasu, ktorú by ste mali pri výbere porovnávať je aj ohňovzdornosť. Niektoré drevoplastové dosky nemusia grilovanie prežiť bez ujmy. Veľkou výhodou zmesi PVC a dreva je, že nehorí – zmes sa sama zahasí. Materiál Twinson je naozaj bezpečný a ohňovzdorný.  Nemusíte mať strach ani o zdravie vašich najmenších. Je zdravotne nezávadný, a spĺňa dokonca  európsku normu pre materiály používané na výrobu hračiek.

Papier znesie všetko, no vy vyžadujte certifikát a predĺženú záruku

Veľa predajcov kompozitných systémov poukazuje na vynikajúce vlastnosti materiálu, akými sú odolnosť voči vode, ohňu, nárazu, hygienická nezávadnosť či ekologické spracovanie. Prezrite si aj mechanické vlastnosti, akými sú pružnosť, rozťažnosť či nehorľavosť. Nedajte sa "opiť rožkom", papier znesie všeličo.  Nechajte si od predajcu deklarované vlastnosti doložiť skutočnými výsledkami testov, požadujte k nahliadnutiu certifikáty a hygienické atesty. Spýtajte sa, ako bola vlastnosť testovaná a či ju vie nejako dokázať.  Seriózni výrobcovia vám musia byť schopní predložiť certifikáty či hodnotové tabuľky. Za kvalitu predávaného produktu sa vedia zaručiť, nemajú problém poskytnúť vám predĺženú záruku napríklad aj na 25 rokov!