DLH Slovakia

Aké sú najväčšie trendy v architektúre pre rok 2024?

EÚ, US a aj mnohé ďalšie krajiny sa zaviazali dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Udržateľnosť tak nie je už len trendom. Udržateľnosť sa stáva prioritou číslo jeden naprieč všetkými odvetviami.

Architekti naprieč celým svetom, projektujú energeticky efektívne a k životnému prostrediu priateľské stavby. Tento architektonický trend ide naprieč celým odvetvím od návrhov nových budov až po rekonštrukcie už existujúcich. Ako najviac udržateľný materiál sa pritom považuje drevo, ktoré sa objavuje v týchto návrhoch najčastejšie.

Aké sú najväčšie trendy v architektúre pre tento rok?

Materiály s minimálnou uhlíkovou stopou

Európska komisia chce do roku 2050 vyčleniť až 220 miliónov na obnovu starých domov a budov, s cieľom zlepšiť energetickú hospodárnosť budov.

Drevo pri rekonštrukcii zohráva hlavnú úlohu. Ide o 100% obnoviteľný materiál, pričom pri jeho výrobe a spracovaní nevznikajú žiadne toxické látky.

Výškové budovy s drevom

Veľkým trendom je stavba výškových budov s dreveným obložením. Drevo tak už nie je používané primárne len na súkromné rodinné domy, ale je súčasťou veľkých výškových budov, dokonca ja mrakodrapov. Takto konštruované budovy nájdete všade po celom svete napríklad Mjøstårnet v Nórsku (84 m), Ascent v Milwaukee, Wisconsin, USA (86,6 m), HoHo Vienna v Rakúsku (84 m po dokončení).

Powerhouse Telemark, Porsgrunn, Nórsko
Architekt: SNØHETTA
THERMORY BENCHMARK THERMO-BOROVICA C4

Nové technológie úpravy dreva, ktoré zvyšujú jeho požiarnu bezpečnosť

Jednou z bariér pri použití dreva ako konštrukčného materiálu bola jeho bezpečnosť s ohľadom na možný požiar. V tomto smere nastal výrazný posun. Moderné technológie umožňujú protipožiarne nátery a stavbu takých konštrukcií, ktoré zohľadňujú najprísnejšie protipožiarne opatrenia. Vďaka tomuto posunu sa drevo stáva bezpečnou voľbou pri rekonštrukciách a stavbách budov.

Tepelne spracované drevo tzv. termo drevo značky Thermory má aj certifikát požiarnej ochrany. Viac si o tejto téme prečítate tu Fire retardant wood - Thermory.

Návrat prírodných materiálov do verejných priestorov

Drevo dodáva veľkým otvoreným priestorom akými sú verejné parky, či námestia útulnosť. Architekti môžu významne prispieť k tejto veci začlenením biofilného dizajnu a klimaticky neutrálnej architektúry.  čo umožní vytváranie krajiny, ktorá nielen zmierňuje vplyvy zmeny klímy, ale podporuje aj ľudské zdravie a pohodu.

Príklad udržateľných doplnkov do verejných parkov: nádoby na zber dažďovej vody, vyvýšené záhony, lavičky, zelené steny či strechy.

Použité materiály: Hranol Piquia
Realizácia a fotografie: @tndecking

S dôrazom na trvácnosť materiálov

Architekti volia dreviny s dlhou dobou životnosti, aby skombinovali výhody udržateľnosti a trvácnosti.

Okrem exotických drevín, ktoré sú známe svojou životnosťou je dobrou voľbou aj tepelne spracované drevo.

Drevo ako súčasť monolitickej architektúry

Použitie jedného materiálu, jednej farby umocňuje pocit jednoty a súdržnosti v celkovej architektonickej kompozícii. Vďaka tomu môže dom vyzerať premyslenejšie, čím sa zvýši jeho vizuálny vplyv. Jednoduchosť monolitického vzhľadu často dodáva dizajnu nadčasovú kvalitu. Domy s nadčasovou estetikou si môžu v priebehu rokov udržať svoju príťažlivosť a vyhnúť sa trendom, ktoré sa môžu rýchlo stať zastaranými.


Architekt: ARIN ZAROOKIAN (STUDIO AZ DESIGN)
Miesto: California, USA
THERMORY BENCHMARK THERMO-JASEŇ

___

Článok bol preložený z Architecture Trends for 2024 - Thermory